Służewski Dom Kultury w ostatnie dni marca zgromadził na dwu ciekawych spotkaniach miłośników Lwowa i poezji Zbigniewa Herberta.
Wieczór wspomnień, poezji i refleksji pn. "Lviv, Lwów, Leopolis - miasto na pograniczu tradycji i współczesności" w dniu 27 marca zrealizowany pod kierunkiem młodego antropologa i ukrainisty Józefa Markiewicza przywoływał dziedzictwo tej europejskiej metropolii i pokazywał dzisiejszą stolicę Zachodniej Ukrainy. Miasto nawarstwiało w ciągu swej historii osady kulturowe tworzone przez lwowian różnych wyznań i kultur, dlatego można je czytać wielopoziomowo, jak palimpsest.
Rdzenni lwowiacy żywo zareagowali na spotkanie ze współczesnym Lwowem podczas filmowego spaceru po ruchliwych i rozdzwonionych tramwajami ulicach. Jak za dawnych lat mogli posłuchać polskich modlitw w katedrze, wejść do cerkwi Wołoskiej, ormiańskiej, katedry św. Jura. Podczas żywej dyskusji padało trudne pytanie, jak zachowując pamięć o "swoim" Lwowie i żyć w zgodzie z dniem dzisiejszym.
31 marca zainaugurowany został w SDK cykl spotkań poświęconych Zbigniewowi Herbertowi w 10-tą rocznicę śmierci poety. Wieczór poezji i wspomnień pt. "Lwów, mity, Pan Cogito" przygotowany z wielkim zaangażowaniem i kunsztem reżyserskim przez Andrzeja Jarskiego, składał się z wierszy czytanych przez samego poetę oraz wybitnych polskich aktorów - odtworzonych z taśm archiwalnych- oraz wspomnień czytanych przez aktorkę p. Marię Mamonę. Sylwetkę poety, jego bogatą i niejednoznaczną osobowość, losy życiowe i działalność podziemną w latach 80-tych - w tym również rolę członka redakcji podziemnego czasopisma "Nowy Wyraz", przybliżył uczestnikom znany pisarz i publicysta Jacek Bocheński.
Maria Markiewicz
Wystawa malarstwa trzech młodych malarek - Justyny Kapeckiej, Jagody Kidawy i Aleksandry Stępień