Metoda Feldenkraisa® to ceniona na świecie metoda samorozwoju poprzez ruch (w Szwajcarii jest dostępna na kasę chorych). Jest oparta na zdolności układu nerwowego do nieustającego rozwoju. Zajęcia są pełne spokoju i bezpieczeństwa – tak aby wesprzeć proces odkrywania sposobów poruszania i nauki nowych możliwości. Każda lekcja jest oparta na delikatnym ruchu, nauczyciel niczego nie pokazuje tylko prowadzi głosem.
Dla kogo?
Dla osób, które szukają lepszego kontaktu ze swoim ciałem i ze sobą. Dla tych, który szukają chwili wytchnienia, dystansu, głębokiego odpoczynku. Dla tych, którzy odczuwają ból, stres, napięcia, źle śpią, borykają się z natłokiem myśli.
Dla osób od 18 do 100 lat. Mających szereg dolegliwości zdrowotnych/ruchowych, ale też dla osób wysportowanych. Dla lubiących ruch, ale też dla osób, które unikają ćwiczeń. Dla osób w różnych sytuacjach życiowych, również dla kobiet w ciąży.
Jak wyglądają zajęcia?
Uczestnicy leżą na kocach z zamkniętymi oczami. Praktyczka niczego nie pokazuje tylko prowadzi głosem. Każda lekcja trwa 40-50 minut. Podczas niej wykonujemy szereg sekwencji ruchowych szukając wygodnych zakresów i łatwych, lekkich i przyjemnych sposobów wykonania danego ruchu. Poruszamy się powoli, płynnie, delikatnie.
Możliwe korzyści: zmniejszenie dolegliwości bólowych, zmniejszenie stresu i napięć, poprawa nastroju, powrót do harmonii, głęboki odpoczynek, lepszy sen, obudzenie kreatywności, przyjemnie spędzony czas w ruchu.
Feldenkrais może wspierać m.in. rehabilitację ortopedyczną, neurologiczną, psychoterapię. Może zmniejszyć ból, napięcia, obniżyć stres. Metodę stworzył izraelski fizyk, naukowiec, judoka – Moshe Feldenkrais (1904-1984).
Jak się przygotować?
Zabierz ze sobą koc, na którym będziesz leżeć. Ubierz się ciepło (na cebulkę), wygodnie, zabierz dodatkowe skarpety – zajęcia nie są rozgrzewające.
Prowadzenie:
Marta Górna-Wiszniewska – praktyczka metody Feldenkraisa. Założycielka Neuropracowni www.neuropracownia.pl – miejsca, które wspiera odkrywanie siebie poprzez delikatny ruch i pracę z układem nerwowym. Ukończyła 4-letnie szkolenie w Instytucie Feldenkraisa w Wiedniu. Członkini Austriackiego Stowarzyszenia metody Feldenkraisa. Jej praca poddawana jest stałym sesjom mentoringowym i szkoleniom dokształcającym. Pracuje grupowo i indywidualnie. Poza metodą jej wielką pasją pozostaje taniec.