Pasieka powstała w ramach współpracy pomiędzy Służewskim Domem Kultury, Fundacją Kochajmy Pszczoły i firmą Remondis.
Opiekują się nią doświadczone pszczelarki i pszczelarze, którzy w Fundacji Kochajmy Pszczoły, prowadzą działania edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, dotyczące pszczół miodnych i dziko żyjących owadów zapylających. Uroczyste otwarcie pasieki odbyło się 20 maja 2023 podczas obchodów Światowego Dnia Pszczół.
W ramach Gospodarstwa Dziecięcego prowadzimy warsztaty edukacyjne dla dzieci i dorosłych. Podczas warsztatów uczestniczki i uczestnicy zostają wprowadzeni w świat owadów zapylających i ich roli, którą pełnią w naszym ekosystemie. Ubrani w odzież ochronną, pod opieką pszczelarza zaglądają do ula, żeby zobaczyć, jak pszczoły żyją, wytwarzają miód i gromadzą zapasy, a także jak wygląda codzienna praca pszczelarza.
Zobacz więcej zdjęć z pasieki;)
Gospodarstwo dziecięce w Służewskim Domu Kultury to zupełnie unikatowy projekt.
Chcąc żyć w dobrej, sąsiedzkiej relacji z naturą - trzeba ją najpierw poznać. Dlatego od początku działalności skupiamy się na edukacji przyrodniczej w nurcie edukacji empatycznej. Rozbudzamy zainteresowanie i uwrażliwiamy na zielone skarby Służewa i Warszawy.
W środku wielkiego, europejskiego miasta tworzymy gospodarstwo, w którym dzieci (ale też dorośli) mogą doświadczyć typowej dla wsi symbiozy człowieka z przyrodą. Sami sadzimy rośliny, opiekujemy się zwierzętami, a potem cieszymy się plonami.
Reszty dowiecie się z słuchowiska Żeby to miało ręce i kopyta.
Dwie kozy mieszkające w Służewskim Domu Kultury komentują swoje otoczenie, czyli objaśniają nam ogrodzony płotem ludzki świat i – o, kozo! stepują. Jest też kozi beatbox i sekcja kontrabasów. Koniecznie słuchajcie w słuchawkach! A role kóz odegrały aktorki Monika Chrząstowska i Monika Soszka.
Słuchowisko zrealizowanena zamówienie Służewskiego Domu Kultury przez www.radioarchitektura.pl