18.11.2023 g. 19
Zapraszamy na przegląd najlepszych filmów animowanych, który odbędzie się w Kinie SDK w dwóch tematycznych blokach:
13.11.2023 g. 19 Blok 1 / Selekcja animowanych krótkich metraży z okazji Międzynarodowego Dnia Animacji
; 18.11.2023 g. 19
Blok 2 / Filmy wyróżnione 21. Sekcji Filmu Animowanego Stowarzyszenia Filmowców Polskich
/ sala widowiskowa / wstęp wolny / dla dorosłych
„Animacja jest nie tylko medium służącym rozrywce i edukacji młodych widzów, ale przede wszystkim potężną i różnorodną wypowiedzią artystyczną, która ma moc zmieniania rzeczywistości, z którą stykamy się na co dzień." - Ewelina Leszczyńska, fundacja EX Anima
Filmy wyróżnione 21. Sekcji Filmu Animowanego Stowarzyszenia Filmowców Polskich (SFP)
W programie:

Reż. Paulina Ziółkowska / Polska, 2021, 8'30''
Rodzi się dziecko. Córka staje się matką. Matka staje się babcią. Babcia.... ona po prostu chce umrzeć. Zmiana pokoleń. Członkowie rodziny muszą wejść w cudze buty, wstąpić w nowe role. Ale czyżby? Czy to jest po prostu krok, który się stawia, czy zaproszenie do dziwnego tańca pokoleń? Jeden krok do przodu, dwa kroki do tyłu, aby nie zamienić się we własną matkę.

Reż. Joanna Jasińska-Koronkiewicz / Polska, 13'20''
„Ole Śpijsłodko" - adaptacja bajki H. Ch. Andersena, to magiczna wyprawa w krainę snu i wyobraźni. Piękna, mądra baśń wykonana w technice animacji malarskiej farbami olejnymi na płótnie bezpośrednio pod kamerą. Próba oswojenia fenomenu marzeń sennych, dziecięcego (i nie tylko) lęku przed nocą i śmiercią. Ole Śpijsłodko, zaprasza Hjalmara w podróż przez marzenia senne. Pewnego razu Ole poznaje Hjalmara ze swoim bratem, który do każdego przychodzi tylko raz...

Reż. Marzena Nehrebecka / Polska, 6'
Film opowiada o przyjaźni wielkiego zielonego gnoma Chichraszka i małej dziewczynki Blabberiny, którzy angażują się (chcąc, nie chcąc) w kolosalne konflikty maleńkich narodów. W świecie Chichraszka kłótliwi bohaterowie są mali, niemądrzy i niegroźni do tego stopnia, że ich kłótnie stają się komiczne. To także opowieść o tym, że wszelkiego rodzaju konflikty wybuchają z błahych powodów, ze złośliwości i uporu, i jak niewiele trzeba, by je zażegnać. Wreszcie, i prawdopodobnie przede wszystkim, chodzi po prostu o dobrą zabawę. Spędźcie miło czas przeżywając zabawne i
fantastyczne przygody bohaterów i postaci, które doprowadzą Was do śmiechu.

Reż. Katarzyna Agopsowicz / Polska, 2020, 16'
Książę w cukierni to pozornie zabawna historia o szczęściu. Bo „ze szczęściem są same kłopoty", mówi Duży Książę i mnoży na to przykłady. Jego rozmówczynią jest Opuncja, uosobienie beztroski i niefrasobliwości, prostych radości życia, a jednocześnie błyskotliwości i inteligencji, dzięki której Książę nie obawia się wycofać ze swego toku rozumowania. Filozoficzna przypowieść o parze jedzącej ciastka w cukierni; poruszająca najbardziej podstawowe kwestie bliskie każdemu – ulotności szczęścia, tego, że nie zawsze potrafimy je dostrzec, nie mówiąc o doświadczaniu go w pełni.

Reż.Andrzej Jobczyk, Polska / 2021, 8'
Airborne to surrealistyczna animacja łącząca świat maszyn latających z królestwem flory i fauny. Pochłonięty walką pilot myśliwca traci swój cel i zalicza wielki upadek. Samolot wbija się w koronę drzewa.Tragedia, która zdaje się końcem otwiera nowy etap historii. W miejscu katastrofy budzi się nowe życie, którego przeznaczeniem będzie rozwikłanie zagadki swego pochodzenia. Airborne to opowieść o pasji, jej korzeniach i o tym co musimy stracić by narodzić się na nowo.

Reż. Tomasz Siwiński, Polska, Chorwacja / 2021, 11'55''
Prehistoryczna ryba robi pierwszy krok na suchym lądzie, przytulone tyranozaury czekają na śmierć po uderzeniu meteorytu, w Polsce jest rok 1963 i właśnie w najlepsze trwa zima stulecia, a kominy radośnie wypluwają z siebie kłęby dymu. Tu spotykamy młodego robotnika załadowni węgla, który do nieprzytomności kocha piękną operatorkę dźwigu. Nasi bohaterowie, jeszcze zupełnie nieświadomi ocieplenia klimatu i nadmiernej emisji dwutlenku węgla, odegrają swoje role w ludzkiej komedii miłości i śmierci.

Reż. Marta Pajek, Kanada, Polska / 2021, 16'10''
Złowieszcze tykanie wywołuje eksplozję. Wędrując po opustoszałych ulicach, elegancka starsza pani wspomina, jak było kiedyś i jak mogło być. Ostatni film (i pierwsza część) uznanej trylogii Marty Pajek pod tytułem Figury niemożliwe i inne historie I to tajemniczy i nie dający spokoju portret osobistej i społecznej autodestrukcji.