Kwietniowy spacer poświęcimy zwiedzaniu Kolonii Staszica, która jest osiedlem wybudowanym w latach 1922–1926, zaprojektowanym przez kilku architektów, z których najbardziej znany to Antoni Dygat. Architektura domów Kolonii Staszica nawiązuje luźno do stylistyki doby baroku. Domy poprzedzają niewielkie ogródki od strony ulicy. Osiedle zajmuje obszar pomiędzy ulicami: Wawelską, Krzywickiego, Nowowiejską i Sędziowską. Przed II wojną światową w Kolonii Staszica mieszkało wiele sławnych osób, m.in. kompozytor Witold Lutosławski, pisarz Karol Irzykowski, prezydent Rzeczypospolitej Stanisław Wojciechowski.
Zdjęcie ilistrujące artykuł: Emptywords - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=139906646
Prowadzenie:
Barbara Dąbrowska – historyczka sztuki, edukatorka, wieloletnia kierowniczka działu edukacji w Zachęcie. Organizowała wykłady, koncerty, spotkania z artystkami i „Obozy ze szkicownikiem" dla młodzieży z Koła Miłośników Sztuki. Od 2008 roku, już na emeryturze, prowadzi na wystawach w Zachęcie (wspólnie z Marią Kosińską) spotkania dla starszych dorosłych „Patrzeć/zobaczyć".
O cyklu:
W Warszawie jest wiele galerii i muzeów, gdzie prowadzone są rozmaite działania edukacyjne. Wystawom towarzyszy program wykładów i oprowadzań, organizowane są spotkania z kuratorami i artystkami. Zdarza się tak, że słyszymy o jakiejś ciekawej wystawie dopiero w momencie, kiedy się zamyka. Istnieje też wiele małych, prywatnych galerii prezentujących najnowszą sztukę. Nie zawsze łatwo do nich dotrzeć, a warto znać nazwiska młodych twórczyń i twórców by móc poznawać najnowsze trendy. W naszym cyklu Służewskich Spacerów ze Sztuką proponujemy oglądanie wystaw i spacery po Warszawie w towarzystwie doświadczonych historyczek sztuki i edukatorek.