16.04.2024 / wtorek / 18.00 – 19.30
/ offline: sala widowiskowa z publicznością / wstęp wolny
, online: transmisja na profilu SDK na Facebooku
/ wiek: 15+
Cykl wykładów Moniki Przypkowskiej, podczas którego śledzimy motywy ludzkiego ciała w sztuce światowej.
Mogą być nie tylko wizualnym atrybutem atrakcyjności, ale także nośnikiem magicznych zdolności, sentymentalnym amuletem lub „perwersyjnym” fetyszem. W niektórych okresach historycznych czy też kręgach kulturowych stały się także tabu. Ludzkie włosy, zarówno estetycznie jak i pod względem antropologicznym, nie poddają się jednoznacznemu odbiorowi. W przestrzeni publicznej pozostają od wieków ważnym elementem społecznej komunikacji niewerbalnej jednak odłączone od żywej ludzkiej jednostki stają się dla niektórych wręcz przedmiotami „odrażającymi”. Chętnie wykorzystywane przez współczesne sztuki wizualne, budzą ambiwalentne uczucia pragnienia i obrzydzenia jednocześnie. W kwietniowa odsłona cyklu „Od stóp do głów" będzie okazją do rozmowy o trichofilii w sztuce.
Opis cyklu:
większość europejskich religii i filozofii starało się za wszelką cenę oderwać myśl człowieka od jego ciała. Przekonanie, że jest ono inspiracją i narzędziem grzechu skazywało w kolejnych epokach różne jego części na swoisty ostracyzm czy też drastyczne praktyki modowe. Ukrywane i cenzurowane było jednak mimo wszystko najbardziej niepodważalnym dowodem ludzkiego istnienia. Zbliżający się technologiczny przełom, gdy – jak wieszczą futurolodzy – jaźń po śmierci ciała przenosić się będzie w sferę cyfrowego bytu, niech będzie zachętą, by na chwilę przed spełnieniem tej wizji przyjrzeć się z czułością ludzkim stopom, sercom czy twarzom. Ubrane w znaczenia i narracje są bohaterami sztuki dawnej i współczesnej i wiele nam o nas samych mówią.
Prowadzenie:
Monika Przypkowska – historyczka sztuki i edukatorka muzealna. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1996 roku współpracuje z Zamkiem Królewskim w Warszawie prowadząc lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży z zakresu historii sztuki, kultury i mody, wykłady dla dorosłych, kursy dla przewodników miejskich i nauczycieli szkolnych. Pracuje w dziale Edukacji
w Zamku, współpracuje także z innymi instytucjami zajmującymi się edukacją artystyczną: Muzeum Narodowym w Warszawie, Dziecięcą i Młodzieżową Akademią Artystyczną, Mazowieckim Uniwersytetem III Wieku, Ursynowskim Uniwersytetem III Wieku, Studiem Sztuki, Zespołem Szkół Poligraficznych. Od początku 2022 roku współpracuje z „Radiem z Qlturą” gdzie nadawana jest jej autorska audycja „Sztukomodnie”. Wcześniej zawodowo związana była także z modą jako redaktorka, stylistka i producentka sesji zdjęciowych w takich pismach jak „Avanti”, „Jestem”, „Claudia”, „Moda Top”.