25.06.2024 / wtorek / 19
/ offline: sala widowiskowa z publicznością / wstęp wolny
/ online: transmisja na profilu SDK na Facebooku
Wykład na temat ochrony ptaków lęgowych w rezerwacie Wyspy Zawadowskie.
Wyspy Zawadowskie to rezerwat zlokalizowany na granicy Warszawy oraz gmin Konstancin-Jeziorna i Józefów, utworzony w latach 90. ubiegłego wieku. Celem jego utworzenia już wtedy było zachowanie ostoi lęgowych rzadkich i ginących gatunków ptaków, występujących w dolinie Wisły i do dziś stanowi on jedno z najcenniejszych miejsc na przyrodniczej mapie stolicy. Niestety, postępująca antropopresja, związana z coraz bardziej powszechnym traktowaniem wiślanych łach jako plaży, biwakowania, spacerów z psami, testowania wszelkiego typu pojazdów terenowych, a wreszcie postępującej zabudowy okolic rezerwatu spowodowała, iż Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zdecydowało się powołać do życia OTOPatrol na wzór tego działającego w rezerwacie Beka. OTOPatrol jest prowadzony przez wolontariuszy OTOP i skupia się na monitoringu, ochronie czynnej ptaków gniazdujących na wiślanych łachach oraz edukacji. O jego działaniu opowie inicjator powstania patrolu Krzysztof Tabernacki.
Działalność patrolu można wesprzeć przekazując darowiznę: https://zrzutka.pl/tech29
Ekspert:
Krzysztof Tabernacki – jest ornitologiem, obrączkarzem i edukatorem przyrodniczym. Wycieczki i warsztaty edukacyjne prowadzi m.in. dla Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków i Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Bierze udział w licznych programach monitoringowych. Wieloletni wolontariusz OTOP, od lat związany z przyrodą Warszawy.
Współorganizator: Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków
Prowadzenie: Sławomir Kasjaniuk – członek Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, przewodnik kampinoski, od ponad 15 lat mieszkaniec Służewa. Organizator spotkań i spacerów przyrodniczych w Warszawie, Kampinoskim Parku Narodowym oraz nad Bzurą. Uczestnik ornitologicznych programów badawczych i monitoringowych.
O cyklu Przyrodniczy wtorek z ekspertem:
W każdy ostatni wtorek miesiąca zapraszamy uznanych specjalistów i specjalistki, którzy dzielą się wiedzą na temat otaczającej nas przyrody i jej ochrony, w sposób zrozumiały dla każdego. Podają fakty i rozprawiają się z mitami. Na spotkaniach eksperci i ekspertki przybliżają swoje wieloletnie obserwacje świata natury, opowiadają o badaniach naukowych i wyzwaniach, które stoją przed nami jako jednostkami i całym społeczeństwem w kontekście zmian klimatu.
Po wykładach zapraszamy do zadawania pytań prowadzącemu/prowadzącej.
Pytajmy u źródła!