Siedmio-, sześcio-, trzykolorowa i każda następna – tęcza w swoich różnych formach i wyobrażeniach niesie przez stulecia i kolejne pokolenia inne znaczenia i światopoglądowe treści. W Biblii jest symbolem przymierza Boga z ludźmi lub tronem apokaliptycznego Jezusa. W malarskich ołtarzach glorią – znakiem boskiego majestatu. W sześciobarwnej wersji odzwierciedla spektrum ludzkiej seksualności i tożsamości płciowej. Tęcza pociągnięta kolorowym łukiem po niebie Rubensa, tęcza zatopiona w ekspresyjnej abstrakcji Pollocka, spowita pirotechnicznym dymem w "spektaklach" Judy Chicago i ta Julity Wójcik kilka razy podpalana na warszawskim Placu Zbawiciela – razem i każda z osobna inspirują, opowiadają o ciekawych i ważnych historiach.
Ilustracja artykułu: Edward Dwurnik, Plac Zbawiciela, 2018. Źródło: https://onebid.pl/pl/malarstwo-wspolczesne-edward-dwurnik-plac-zbawiciela-2018/1297467
O cyklu:
„Reinterpretacje świata sztuki”, to cykl spotkań poświęcony hybrydom i fantastycznym istotom, które od starożytności po współczesność zapełniają historie mówione, spisane i przedstawiane w sztukach plastycznych. W myśl narracji wskazujących nadejście końca antropocenu bohaterami cyklu staną się nie ludzie, lecz jednorożce, syreny, wilkołaki, a nawet pająki. Przyglądając się dziełom sztuki dawnej i współczesnej odkryjemy, jak rodziły się mity im poświęcone, czego były symbolami i wreszcie jak odczytywane są dzisiaj.
Nagrania video wykładów wykładów wykład z cyklu Reinterpretacje świata sztuki.
Prowadzenie:
Monika Przypkowska – historyczka sztuki i edukatorka muzealna. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1996 roku współpracuje z Zamkiem Królewskim w Warszawie prowadząc lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży z zakresu historii sztuki, kultury i mody, wykłady dla dorosłych, kursy dla przewodników miejskich i nauczycieli szkolnych. Pracuje w dziale Edukacji w Zamku, współpracuje także z innymi instytucjami zajmującymi się edukacją artystyczną: Muzeum Narodowym w Warszawie, Dziecięcą i Młodzieżową Akademią Artystyczną, Mazowieckim Uniwersytetem III Wieku, Ursynowskim Uniwersytetem III Wieku, Studiem Sztuki, Zespołem Szkół Poligraficznych. Od początku 2022 roku współpracuje z „Radiem z Qlturą”, gdzie nadawana jest jej autorska audycja „Sztukomodnie”. Wcześniej zawodowo związana była także z modą jako redaktorka, stylistka i producentka sesji zdjęciowych w takich pismach jak „Avanti”, „Jestem”, „Claudia”, „Moda Top”.