20.05.2024 / poniedziałek / 19.00
/ sala widowiskowa / wstęp: bezpłatne wejściówki przez internet i w sekretariacie
Anatomia upadku to jeden z najgłośniejszych filmów roku, zdobywca pięciu nominacji do Oscarów (w tym dla Najlepszego Filmu), dwóch Złotych Globów, nagrodzony Złotą Palmą w Cannes.
To mistrzowski thriller, w którym poszukiwanie odpowiedzi na pytanie „czy zabiła?” ogląda się jak pełną napięcia intrygę rodem z Zaginionej dziewczyny Davida Finchera. To coś więcej niż śledztwo w sprawie morderstwa: to niepokojąca podróż w sam środek burzliwej relacji w pozornie szczęśliwym małżeństwie. W roli głównej fenomenalna Sandra Hüller, typowana jako jedna z głównych faworytek w oscarowym wyścigu.
Życie szczęśliwej rodziny we francuskich Alpach zostaje przerwane, gdy Samuel ginie w wyniku upadku. Skoczył sam, poślizgnął się czy może z balkonu wypchnęła go Sandra, żona i matka? Śledczym brakuje dowodów, w sprawie brakuje świadków. Na oczach opinii publicznej Sandra będzie musiała spowiadać się z najdrobniejszych i najintymniejszych szczegółów swojego małżeństwa, które mogą zaważyć o wyroku. Proces, który zajmuje wszystkich, toczy się również w głowach widzów, a pytanie, na które szukamy odpowiedzi, brzmi: „czy to zrobiła?”.
Justine Triet jest członkinią Collectif 50/50 – powstałej w 2018 roku grupy aktywistek walczącej o równe traktowanie wszystkich płci w przemysłach audiowizualnych. Jej filmy, szczególnie krótkometrażowe z początku kariery, podejmowały tematy o wrażliwości społecznej np. protesty studenckie z 2006 roku we Francji czy życie wychowanków domów socjalnych w São Paulo.
Jej film Anatomia upadku (2023), który można zaliczyć do kategorii dramatu sądowego, został wyróżniony Złotą Palmą na 76. MFF w Cannes. Reżyserka filmu Justine Triet stała się tym samym trzecią kobietą-laureatką tej nagrody. Z kolei w 2024 roku została pierwszą Francuzką nominowaną do Oscara za najlepszą reżyserię i scenariusz oryginalny.
Anatomia upadku, reż. Justine Triet, Francja, 2023, 150’
O cyklu:
Czego pragnie kobieta? Kim jest kobieta? – to jedne z najczęściej dyskutowanych tematów we współczesnej kulturze. Jednak odpowiedź jest o tyle paradoksalna, że w zdecydowanej większości udzielają jej mężczyźni (...)
– Barbara Miller, „Cała przyjemność po stronie kobiet"
Kino Okiem Kobiet to bezpłatne, cykliczne projekcje kinowe, podczas których prezentowany jest wybór filmów tworzonych przez kobiety, o kobietach oraz o ich różnych sposobach postrzegania, doświadczania i interpretowania otaczającego świata. Cykl jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych i rozpoczął się w roku 2020. Na ekranie Kina Okiem Kobiet w SDK nie brakuje filmów dokumentalnych oraz pełnometrażowych fabuł. W sezonie 2023/24 proponujemy wybór filmów z najnowszych tytułów, docenianych podczas europejskich i światowych festiwali filmowych, które cieszą się uznaniem i żywym zainteresowaniem publiczności kin w Polsce i zagranicą.