Jaki jest stan rzek w Polsce? Jaki działania ludzkie im sprzyjają, a jakie są dla nich szkodliwe?
Czy powinniśmy chronić polskie rzeki? Jak to robić, jakimi metodami? O tym, jak wygląda stan rzek w Polsce i co na ten stan wpływa oraz jak na zmiany spowodowane przez człowieka reagują organizmy wodne opowie dr Alicja Pawelec.
Współorganizator: Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków
Ekspertka:
dr Alicja Pawelec-Olesińska – hydrobiolożka, kierowniczka Zespołu Ochrony Wód w WWF, członkini Państwowej Rady Ochrony Przyrody, współzałożycielka kolektywu „Nauka dla Przyrody”. Ekspertka Najwyższej Izby Kontroli w sprawie katastrofy na Odrze w 2022 r., ekspertka Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) ds. jesiotrów. Autorka licznych wystąpień i publikacji naukowych i popularnonaukowych o konieczności ochrony wód, współautorka „Białej Księgi Polskich Rzek”, która opisuje wady obecnego systemu zarządzania wodami w Polsce i proponuje rekomendacje zmian systemowych.
Prowadzenie:
Sławomir Kasjaniuk – członek Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, przewodnik kampinoski, od ponad 15 lat mieszkaniec Służewa. Organizator spotkań i spacerów przyrodniczych w Warszawie, Kampinoskim Parku Narodowym oraz nad Bzurą. Uczestnik ornitologicznych programów badawczych i monitoringowych.
O cyklu:
W każdy ostatni wtorek miesiąca zapraszamy uznanych specjalistów i specjalistki, którzy dzielą się wiedzą na temat otaczającej nas przyrody i jej ochrony, w sposób zrozumiały dla każdego. Podają fakty i rozprawiają się z mitami. Na spotkaniach eksperci i ekspertki przybliżają swoje wieloletnie obserwacje świata natury, opowiadają o badaniach naukowych i wyzwaniach, które stoją przed nami jako jednostkami i całym społeczeństwem w kontekście zmian klimatu.
Po wykładach zapraszamy do zadawania pytań prowadzącemu/prowadzącej.
Pytajmy u źródła!
Nagrania video dotychczasowych Przyrodniczych wtorków z ekspertem