... Parasol dla przyrody
/ 25.07.2023 / wtorek / 19.00 – 21.00
/ offline: sala widowiskowa z publicznością / wstęp wolny
/ online: transmisja na profilu SDK na Facebooku
Wycie wilków jest jednym z najbardziej tajemniczych dźwięków, jakie możemy usłyszeć w przyrodzie.
Słowo „wilk” budzi wiele emocji. Dla jednych oznacza dzikie i wolne zwierzę, a dla innych jest synonimem bezlitosnego drapieżcy, zagryzającego niewinne zwierzęta. Jaki jest naprawdę? Jaką rolę odgrywa w przyrodzie?
Czy wyje do księżyca? Jak można go badać? I czy wszystko to, co możemy o nim przeczytać w Internecie jest prawdą? Na spotkaniu poznamy odpowiedzi na te pytania oraz dowiemy się jak wilka widzą biolodzy.
Ekspertka: mgr inż. Kinga Magdalena Stępniak – zajmuje się komunikacją chemiczną psowatych oraz interakcjami pomiędzy wilkiem a psem domowym. Od sześciu lat podąża tropem wilka, studiując jego zachowanie i interakcje z antropogenicznym środowiskiem. Swoje zainteresowania genetyką konserwatorską realizuje spędzając czas w głębokim lesie na poszukiwaniach nieinwazyjnych źródeł wilczego DNA oraz w laboratorium podczas jego obróbki. Jednocześnie stara się podglądać wilcze rodziny i badać, w jaki sposób ludzie, a także psy, modyfikują ich zachowanie. Odbyła staż w Wolf Science Centre w Austrii. Na co dzień związana z Zakładem Ekologii na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz ze Stowarzyszeniem dla Natury „Wilk”.
Prowadzenie: Sławomir Kasjaniuk – członek Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, przewodnik kampinoski, od ponad 15 lat mieszkaniec Służewa. Organizator spotkań i spacerów przyrodniczych w Warszawie, Kampinoskim Parku Narodowym oraz nad Bzurą. Uczestnik ornitologicznych programów badawczych i monitoringowych.
O cyklu Przyrodniczy wtorek z ekspertem. Parasol dla przyrody:
W każdy ostatni wtorek miesiąca zapraszamy uznanych specjalistów i specjalistki, którzy dzielą się wiedzą na temat otaczającej nas przyrody i jej ochrony, w sposób zrozumiały dla każdego. Podają fakty i rozprawiają się z mitami. Na spotkaniach eksperci i ekspertki przybliżają swoje wieloletnie obserwacje świata natury, opowiadają o badaniach naukowych i wyzwaniach, które stoją przed nami jako jednostkami i całym społeczeństwem w kontekście zmian klimatu.
Po wykładach zapraszamy do zadawania pytań prowadzącemu/prowadzącej.
Pytajmy u źródła!