Wystawa w Domu Spotkań z Historią będzie okazją do poznania nie tylko szaty graficznej czasopisma, lecz także jego treści.
Wystawa „Ty i Ja. Lajfstajlowy magazyn z Peerelu” w Domu Spotkań z Historią jest pierwszą tak obszerną prezentacją fenomenu czasopisma, które wbrew polityce zaciskania pasa prezentowało styl życia europejskiej klasy średniej. Pokazując modę i dizajn, samo w sobie było pieczołowicie zaprojektowanym obiektem. Za oprawę wizualną odpowiedzialny był Roman Cieślewicz, którego po kilku latach zastąpili Elżbieta i Bogdan Żochowscy. „Ty i Ja” reprodukowało rysunki Picassa i Topora, przedrukowywało Baldwina i Bułhakowa, o modzie pisał Jarosław Iwaszkiewicz, a o wzornictwie – Oskar Hansen. Często się mówi, że było „oknem na zachód”, jednak był to także produkt poodwilżowej, modernizującej się Polski, w której wciąż trzeba było przypominać o myciu zębów, a leczo prezentowano jako wykwintne danie.
Kuratorkami wystawy są Julia Libera i Agata Szydłowska.
Prowadząca:
Barbara Dąbrowska – historyczka sztuki, edukatorka, wieloletnia kierowniczka działu edukacji w Zachęcie. Organizowała wykłady, koncerty, spotkania z artystkami i „Obozy ze szkicownikiem" dla młodzieży z Koła Miłośników Sztuki. Od 2008 roku, już na emeryturze, prowadzi na wystawach w Zachęcie (wspólnie z Marią Kosińską) spotkania dla starszych dorosłych „Patrzeć/zobaczyć".
O cyklu:
W Warszawie jest wiele galerii i muzeów, gdzie prowadzone są rozmaite działania edukacyjne. Wystawom towarzyszy program wykładów i oprowadzań, organizowane są spotkania z kuratorami i artystkami. Zdarza się tak, że słyszymy o jakiejś ciekawej wystawie dopiero w momencie, kiedy się zamyka. Istnieje też wiele małych, prywatnych galerii prezentujących najnowszą sztukę. Nie zawsze łatwo do nich dotrzeć, a warto znać nazwiska młodych twórczyń i twórców by móc poznawać najnowsze trendy. W naszym cyklu Służewskich Spacerów ze Sztuką proponujemy oglądanie wystaw i spacery po Warszawie w towarzystwie doświadczonych historyczek sztuki i edukatorek.